Suplementacja sportowa obecnie jest tak rozwinięta, że z powodzeniem można wyszukać produkt wspomagający nasze cele treningowe, nawet te najbardziej wybujałe i nieprawdopodobne. Zwłaszcza kategoria produktów prozdrowotnych potrafi wprawić w osłupienie, gdy zerknęłam na listę produktów i substancji usprawniających zdrowie.

Sytuacja ta sprawia, że coraz trudniej wybrać suplement, który działa realnie na przyrost masy mięśniowej, czy też siły, a jego zastosowanie przełoży się na wsparcie sportowej formy. Na jakich produktach należy się skupić, jeśli zależy nam na poprawie wyników? Jakie preparaty skutecznie wspomogą nie tylko funkcję budulcową, ale i sam komfort treningu?

Kreatyna

Należy do aminokwasów niebiałkowych, oznacza to, że nie znajdziemy jej w roli budulcowej białek mięśniowych, jednak ze względu na szereg działań biologicznych, stanowi bazę suplementacji sportowców. Poprzez swoisty wpływ na gospodarkę energetyczna kreatyna wspomaga magazynowanie fosforanu kreatyny, który przyspiesza resyntezę atp. Szybsza resynteza, to skrócenie czasu regeneracji, potrzebnego do podejmowania kolejnej serii, czy sesji treningowej. Kreatyna to również działanie anaboliczne, które polega na wsparciu magazynowaniu wody przez komórkę, co jednocześnie pozwala jej na zwiększenie udziału glikogenu mięśniowego i substratów budulcowych. Sprawia to, że poprzez działanie “rozpychające” komórkę, inicjuje procesy zwiększające jej masę. Kreatynę z powodzeniem wykorzystywać można cały rok, zarówno podczas budowy masy mięśniowej, jak i redukcji. Sprawdza się wtedy jako antykatabolik, podtrzymując zarówno masę mięśniową, jak i dbając o to, aby wypracowana siła na masie nie zmalała. Dawka około 10g w dzień treningu i 5g w dzień wolny od siłowni jest suplementacją optymalną.

Aminokwasy BCAA

Kluczowe aminokwasy, których działanie jest nieocenione. W skład BCAA wchodzi leucyna, walina i izoleucyna. Ich wsparcie dla organizmu polega na podtrzymaniu optymalnego funkcjonowania gospodarki energetycznej naszego ciała. BCAA jest metabolizowane w tkance mięśniowej, jak i wątrobie, dzięki temu skutecznie chroni mięśnie, gdy brakuję energii np. podczas treningu i ciężkich serii. Organizm chętnie korzysta ze spożytych aminokwasów, które krążą po krwiobiegu, oszczędzając te zawarte w tkance mięśniowej. Jednak to nie wszystko.

Leucyna wykazuje silne działanie anaboliczne, jest odpowiedzialna za inicjacje specyficznych kinaz mTOR, które decydują o tym, czy mięsień zostanie zbudowany, czy też nie. To właśnie odpowiednia podaż leucyny, będzie dbała o to, aby procesy anaboliczne mogły zachodzić, a jej odpowiednia ilość w diecie jest niezbędna, aby szlaki te uruchomić. Dawka około 10g w porze przed treningowej jest już ilością wykazującą działanie biologiczne, realnie wspomagając mięśnie.

Beta-alanina

Związek, który wymieniany jest jako nierozłączne wsparcie dla działania kreatyny, wykazując z nią zjawisko synergii. Beta-alanina działa poprzez wpływ na syntezę karnozyny, bardzo silnego antyutleniacza, który wspomaga głównie pracę wytrzymałościową mięśnia. Mechanizm działania karnozyny polega na przyspieszonym oraz usprawnionym transporcie jonów wodorowych, co pozwala na opóźniony efekt wystąpienia kwasu mlekowego. Co to oznacza dla mięśnia? Otóż może on pracować dłużej i jest bardziej wydolny. Dłuższa praca mięśnia, to możliwość wykorzystania dłuższego czasu jego pracy pod napięciem, co przekłada się na silniejszy bodziec treningowy. Pomimo że beta-alanina wykazuje działanie głównie wspomagające wytrzymałość, to z powodzeniem używana jest przy cyklach typowo masowych, czy siłowych razem z kreatyną, wspomagając swoje działania. Dawkowanie 3g przed i 3g po treningu siłowym, a w dzień wolny 5g wraz z kreatyną o wybranej porze dnia.

Kofeina

Działanie kofeiny polega głównie na hamowaniu receptorów adenozynowych, które to odpowiedzialne są za uczucie zmęczenia i znużenia. Kofeina skutecznie podnosi naszą aktywność fizyczną, poprawia skupienie, jak i sprawia, że mamy lepszy nastrój, co przekłada się na lepszy trening i intensywniejszy wysiłek. Wpływ kofeiny przy ilości około 200-300 mg dodatkowo oznajmia się zwiększeniem wytrzymałości mięśniowej, co jest dość istotne z punktu widzenia suplementacji sportowej. Mała czarna przed treningowo wydaje się dobrym rozwiązaniem, aby skutecznie podnieść intensywność wysiłku, a Twój trening był dużo bardziej efektywny. Co ciekawe, naukowcy wykorzystywali niewielkie ilości kofeiny wraz z węglowodanami po treningowo, jako szybsze wsparcie regeneracyjne, dając na tym polu dobre rezultaty.

Tyrozyna

Działanie tyrozyny jest dość podobne do działania kofeiny, z tym, że wpływa ona na poziom katecholamin w naszym organizmie i nie działa jak stymulant. Tyrozyna skutecznie wspomaga stany znużenia i zmęczenia, dodając nieco energii i skupienia. Co więcej, jej działanie wykazuje wsparcie na polu walki ze stresem, niwelując jego negatywne skutki, jak uczucie wypalenia, braku chęci do pracy, co powoduje, że po całym dniu chętniej podejmujemy wysiłek. Jej działanie na treningu, oznajmia się mocną koncentracją, sprawia, że wykonujemy ćwiczenia w sposób dokładny wręcz machinalny, nie dając się rozpraszać innym osobom, co skutecznie podnosi naszą efektywność. Dawka od 0,5 g do nawet 3g z porcją 200-300mg kofeiny, daje znakomite rezultaty. Dodatkowo tyrozyna stosowana na redukcji wspomaga walkę z nadmiernym apetytem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here